1. Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku. Na pierwszą kontrolę w gabinecie ortodontycznym warto zgłosić się w 5- 6 roku życia. Lekarz specjalista może już wtedy ocenić czy występuje prawidłowy rozwój zgryzu. Górna granica wieku nie istnieje.
  2. Przed przystąpieniem do leczenia należy wyleczyć zęby, stany zapalne błony śluzowej, usunąć kamień nazębny.
  3. Jeśli wcześniej były wykonane zdjęcia rentgenowskich (zdjęcie pantomograficzne, cefalometryczne) lub modele gipsowe na pierwszą wizytę ortodontyczną prosimy zabrać je z sobą (jeśli będą aktualne, nie będzie potrzeby wykonywania nowych zdjęć czy modeli).
  1. Aparat należy nosić regularnie, codziennie – nie mniej niż 14 godzin na dobę (w dzień – w trakcie odrabiania lekcji, oglądania telewizji, zajęć na komputerze, podczas zabawy oraz do spania w nocy). Skrócenie czasu noszenia aparatu wydłuża czas leczenia.
  2. Śruba w aparacie powinna być przekręcana co…….. dni ZAWSZE w kierunku strzałki o ¼ obrotu. Jeśli aparat był noszony mniejszą lub większą liczbę godzin wtedy śrubę przekręcamy stosownie do noszenia częściej lub rzadziej – po uzgodnieniu z lekarzem.
  3. Należy zwracać uwagę, aby dziecko podczas noszenia aparatu miało wargi złączone. Również po zdjęciu aparatu dziecko powinno oddychać przez nos z wargami pozostającymi w kontakcie.
  4. Aparat należy myć szczoteczką i pastą do zębów pod bieżącą, ciepłą wodą po każdorazowym wyjęciu z jamy ustnej.
  5. Należy wyjmować aparat z jamy ustnej do jedzenia, czyszczenia zębów i aparatu, ćwiczeń gimnastycznych. (wyjątkiem są chłodne napoje, można je spożywać bez wyjmowania aparatu).
  6. Jeżeli aparat nie jest na zębach powinien być zawsze przechowywany w specjalnym pudełku.
  7. Wizyty kontrolne z aparatem powinny się odbywać co 6-8 tygodni.
  8. W razie wystąpienia bólu podczas noszenia aparatu lub gdy aparat spada, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza.
  9. Na pytania związane z leczeniem ortodontycznym odpowiadamy bezpośrednio w gabinecie lub przez telefon (nr 77 436 40 35, 608 64 34 69) w godzinach naszej pracy (pn, wt, czw,pt. 12,00-18,00, śr 10,00-14,00)..

I. HIGIENA

  1. Zęby należy myć minimum trzy razy dziennie najlepiej po każdym posiłku (śniadaniu, obiedzie i kolacji) bądź częściejm- stosownie do potrzeb. Zęby myjemy swoją szczoteczką (zwykłą lub elektryczną) oraz dodatkowo specjalną szczoteczką ortodontyczną.
  2. Za każdym razem kiedy myjemy zęby należy dokładnie wymasować dziąsła nad i pod aparatem. Pojawiające się zaczerwienienia i krwawienia dziąseł nie są spowodowane pracą aparatu, lecz odkładaniem płytki bakteryjnej – miejsca, w których dziąsła krwawią należy szczotkować dokładniej.
  3. Dodatkowo utrzymania prawidłowej higieny można stosować płyn do płukania jamy ustnej (płukanie nie zastępuje szczotkowania).
  4. W aparacie należy unikać słodyczy, chipsów, gum do żucia itp. Twarde pokarmy takie jak jabłka, marchewki, itp. powinno się kroić na mniejsze kawałki.
  5. Niedokładne szczotkowanie pozostawia wokół zamków resztki pokarmowe, które mogą powodować stany zapalne dziąseł i zębów, trwałe przebarwienia zębów oraz próchnicę.
  6. Jednocześnie niedokładne szczotkowanie WYDŁUŻA CZAS LECZENIA ORTODONTYCZNEGO-wydłuża czas noszenia aparatu stałego .

II. MOŻLIWE NIEPRAWIDŁOWOŚCI WYSTĘPUJĄCE PODCZAS LECZENIA

  1. Zamki ortodontyczne przyklejone są do zębów na stałe i powinny się trzymać przez cały okres leczenia. Jeżeli któryś z zamków się odklei należy zgłosić się na wizytę wcześniej niż zaplanowany termin.
  2. Bezpośrednio po naklejeniu zamki mogą drażnić błonę śluzową policzków i warg – dolegliwości te są przejściowe – zamki można zaizolować woskiem lub specjalnym silikonem.
  3. Podczas leczenia mogą wystąpić otarcia błony śluzowej spowodowane zbyt długim łukiem (kłucie), zerwanym łukiem, otwartą klapką w aparacie bezligaturowym, brakiem ligatury w aparacie ligaturowym itp.- aparat należy zabezpieczyć woskiem lub specjalnym silikonem i również zgłosić się na wizytę wcześniej niż zaplanowany termin.
  4. Nie zgłaszanie się na terminy wczesniejsze w powyższych sytuacjach wydłuża czas leczenia ortodontycznego ( noszenia aparatu stałego ).

III. DOLEGLIWOŚCI ZWIĄZANE Z DZIAŁANIEM APARATU

  1. Ból jest złożonym doznaniem towarzyszącym wizytom ortodontycznym. Występuje przy wykonywaniu następujących procedur ortodontycznych: zakładanie separacji, zakładanie łuku, aktywacja łuku, zdejmowanie aparatu stałego i jest odczuwany jako uczucie ucisku, napięcia lub bólu zębów.Pojawia się on po około czterech godzinach, osiąga szczyt po dwudziestu czterech godzinach, a następnie zanika. Najwyższe wartości osiąga on wieczorem i w nocy. Rodzaj łuku nie wpływa na intensywność i czas trwania bólu. Pacjenci zgłaszają silniejsze odczucia bólowe ze strony zębów przednich niż bocznych. Ból nie jest bezpośrednio związany z wielkością zastosowanej siły, ale w dużym stopniu zależy od stanu psychicznego pacjenta. Częściej występuje u młodzieży w okresie dojrzewania oraz u kobiet. W celu kontroli bólu ortodontycznego, zaleca się stosowanie pojedynczych tabletek Paracetamol lub jego pochodnych.
  2. Pod wpływem działania sił ortodontycznych zęby ( korony i korzenie ) przemieszczają się w tkance kostnej stąd w trakcie leczenia może pojawić się odczuwalne rozchwianie zębów. Stan ten jest przejściowy, pod koniec leczenia wszystkie zęby znów są mocno osadzone w kości.

  IV.  WIZYTY KONTROLNE

     1.  Wizyty kontrolne z aparatem powinny się odbywać co około 6 -10 tygodni.

     2.  Wizyty kontrolne w okresie leczenia retencyjnego powinny się  odbywać

         co około 8 tygodni. W   przypadku odklejenia reteinera stałego, złamania

         lub zagubienia aparatu retencyjnego ,

         należy się zgłosić na wizytę niezwłocznie.

Na pytania związane z leczeniem ortodontycznym odpowiadamy bezpośrednio w gabinecie lub przez telefon (nr 77 436 40 35, 608 64 34 69) w godzinach naszej pracy (pn. wt. czw. pt. 12.00-18.00, śr 10.00-14.00).

aparat na zęby staly

 O leczeniu  retencyjnym   i  ortodontycznym  nawrocie  wady .

Po każdym  leczeniu ortodontycznym stosowane jest  leczenie  retencyjne.Leczenie  retencyjne  ma  na celu  utrwalenie  wyników osiągniętych  podczas aktywnego  leczenia  ortodontycznego ( leczenia aparatem ortodontycznym ) .

Leczenie  retencyjne zapobiega zjawisku  ortodontycznego  nawrotu  wady. Retencja  jest  ostatnią, lecz bardzo  ważną   fazą  leczenia .

Czas leczenia retencyjnego  nie  może  być  krótszy niż  połowa  aktywnego leczenia   ortodontycznego . Im  dłuższy  jest  okres leczenia  retencyjnego,  tym  lepsze jest  rokowanie  co  do stabilnego efektu leczenia aparatem ortodontycznym.

Departament Ortodoncji w Waszyngtonie  badając  po 10 latach wyleczonych wcześniej  pacjentów  stwierdził, że  stabilny  efekt  leczenia  był wyłącznie u  30%  leczonych pacjentów, zaś u pozostałych 70% pacjentów doszło  do nawrotów  w ustawieniu zębów,  o  różnym  stopniu  nasilenia .

Zjawisko ortodontycznego nawrotu  to  naturalna  tendencja zęba lub zębów do  powrotu  na swoją pozycję sprzed leczenia ortodontycznego .Do czynników związanych  z nawrotem zaliczamy : odległość, na którą został przesunięty ząb , rodzaj stosowanej siły, początkowe położenie zęba , szkieletowy  wzrost kości twarzy , siły mięśni twarzy , kontakty zgryzowe , wrodzony wzorzec genetyczny  i wiele innych .

Możliwość nawrotu jest największa  bezpośrednio po leczeniu ortodontycznym.

Czas trwania  retencji  i rodzaj  aparatu retencyjnego  zależy  od:rodzaju i nasilenia  nieprawidłowości  zębowo-zgryzowej( im cięższa wada tym dłużej ), zastosowanej metody leczenia , długości aktywnego leczenia aparatem, uwarunkowań genetycznych , wieku pacjenta,  pracy mięśni  twarzy, dojrzewania i starzenia się  organizmu  oraz  wielu innych czynników .

Aparaty stosowane w leczeniu retencyjnym  to  najczęściej  stałe  reteinery( reteinery  klejone  na powierzchniach językowych zębów – na stałe ), szyny  retencyjne , płytki retencyjne , pozycjonery  i inne . Rodzaj zastosowanego aparatu retencyjnego zależy  od  wstępnej wady zgryzu, wieku pacjenta , rodzaju stosowanego leczenia i wielu innych czynników.

Wizyty kontrolne podczas leczenia retencyjnego  odbywają się średnio  co  około 8 tygodni, przez cały okres leczenia  retencyjnego,chyba że lekarz ortodonta  zaleci  inaczej .

Każde  uszkodzenie  bądź  zagubienie aparatu retencyjnego wymaga  niezwłocznego zgłoszenia się na wizytę do gabinetu ortodontycznego .

Czy każdy lekarz stomatolog może prowadzić leczenie ortodontyczne?
Nie, nie każdy. Lekarzem uprawnionym do prowadzenia leczenia ortodontycznego w Polsce jest wyłącznie ten lekarz, który kształcił się dodatkowo w ortodoncji przez kilka lat, pod okiem doświadczonego specjalisty ortodonty (zdobywał specjalizację) oraz zdał egzamin specjalizacyjny z ortodoncji przed Państwową Komisją Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego Lekarzy w Warszawie.

Kto może być leczony ortodontyczne?
W XXI wieku terapia ortodontyczna jest dla każdego. Jedynym warunkiem są wyleczone zęby, zdrowy stan błony śluzowej jamy ustnej oraz ogólny dobry stan zdrowia.

Co daje nam leczenie ortodontyczne?
Ortodonta jest dla uśmiechu tym, kim kardiolog dla serca. Prawidłowy układ zębów i zgryzu to zdrowie jamy ustnej i całego organizmu, ale to nie wszystko. Proste zęby to atrakcyjny uśmiech, wyższa samoocena i pewność siebie. Badania kliniczne dowiodły, że piękny uśmiech prowadzi do zwiększenia poczucia własnej wartości i samozadowolenia.
Czy przed leczeniem ortodontycznym konieczne jest usuwanie zębów stałych?
Metoda leczenia z ekstrakcjami lub bez ekstrakcji zależy w dużej mierze od wyboru właściwej techniki leczenia. Zastosowanie nowoczesnej techniki leczenia – aparatu bezligaturowego, w szczególności Systemu Damon pozwala w znacznym stopniu ograniczyć usuwanie zębów stałych. Tradycyjne aparaty ortodontyczne (aparaty ligaturowe) maja ograniczone możliwości biologicznej przebudowy tkanek, stąd odsetek ekstrakcji jest wysoki.

Czy aparat ortodontyczny może być niewidoczny?
Istnieją aparaty ortodontyczne całkowicie niewidoczne – są to tak zwane aparaty lingualne  –klejone do zębów od strony języka. Inne aparaty ‘niewidzialne’ to aparaty typu Aligner przy użyciu tych aparatów możemy wyleczyć tylko niewielkie wady. Aparaty estetyczne – kryształowe i porcelanowe są mało widoczne i mogą mieć zastosowanie do leczenia prawie każdej wady zgryzu.

Czy aparat ortodontyczny można zdjąć z zębów?
W ortodoncji stosujemy dwa rodzaje aparatów – aparaty ruchome i stałe. Aparat ruchomy to aparat, który każdy może zdjąć z zębów w każdej chwili. Aparat stały – to aparat przyklejony do zębów na czas leczenia ortodontycznego – ten aparat może być zdjęty wyłącznie w gabinecie przez wykwalifikowany personel.

Co to jest leczenie retencyjne?
Leczenie retencyjne to niezbędna część każdego leczenia ortodontycznego. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego zawsze należy zadbać o to, aby zęby nie wracały do dawnych pozycji – to osiągamy dzięki stosowaniu aparatów retencyjnych.

Jakie są rodzaje aparatów retencyjnych?
Aparaty retencyjne mogą być stałe – klejone do zębów od strony języka, lub ruchome, tak zwane reteinery estetyczne, positionery, płytki retencyjne.

Czy aparat ortodontyczny uszkadza zęby?
Aparat ortodontyczny nie uszkadza zębów. W trakcie leczenia każdym aparatem należy ścisle stosować się do wszelkich zaleceń lekarskich,a w szczególności tych, które dotyczą higieny jamy ustnej.Na każdej wizycie kontrolnej lekarz ortodonta sprawdza stan zębów, błony śluzowej i w razie potrzeby kieruje do leczenia stomatologicznego.

Czy aparat ortodontyczny utrudnia wymowę?
To zależy od rodzaju stosowanego aparatu. Aparaty klejone do zębów od strony wargowej zębów nie zaburzają wymowy. Aparaty zakładane od strony języka – aparaty ruchome, łuki podniebienne i aparaty językowe mogą nieznacznie zaburzać wymowę w pierwszych dniach stosowania.

Czy mogę się leczyć ortodontycznie będąc w ciąży?
Tak, w ciąży można kontynuować leczenie ortodontyczne. Jeśli chodzi o rozpoczęcie leczenia – to należy zaczekać, bowiem do zaplanowania leczenia ortodontycznego niezbędne jest wykonanie zdjęć rentgenowskich, a tych nie powinno się wykonywać będąc w ciąży.

Moje dziecko gra na instrumencie, czy może nosić aparat?
To zależy od rodzaju instrumentu i rodzaju aparatu. Aparat stały może nieznacznie przeszkadzać w grze na instrumencie dętym.

Czy nosząc aparat można uprawiać sport?
Tak, można. Jednak w ‘sportach kontaktowych’ zalecane jest stosowanie specjalnych ochraniaczy na zęby.

Czy mogę być leczony aparatem, kiedy brakuje mi kilku własnych zębów?
Tak, nowoczesne techniki leczenia (mikroimplanty) umożliwiają wyleczenie również tym osobom, które utraciły już część własnych zębów.