Damon System

uśmiechnięci młodzi ludziejest nowoczesną techniką leczenia ortodontycznego opracowaną w oparciu o największe osiągnięcia światowej technologii. Pozwala na dużą rozbudowę łuków zębowych co znacznie ogranicza konieczność usuwania zębów. Aparat Damon działa z większą precyzją niż tradycyjny aparat ortodontyczny. Zastosowane w tym aparacie zamki są gładkie, sprzyjają utrzymaniu idealnej higieny jamy ustnej. Mechanizm poślizgowy, w który zaopatrzone są zamki, pozwala na stosowanie łagodnych sił, a dzięki temu na szybsze oraz dokładniejsze przesuwanie zębów. Damon System często skraca czas leczenia.Zamki występują w wersji metalowej i estetycznej.

Aparaty bezligaturowe

dziewczyna z Aparatem bezligaturowymnowoczesne aparaty stałe, w których łuk utrzymywany jest w zamku za pomocą specjalnej klapki ( zasuwki, zatrzasku ). W tym rodzaju aparatu nie stosuje się ligatur (gumek elastycznych), dzięki temu siła tarcia drutu o zamek jest zmniejszona – aparat działa dłużej ze stałą niższą siłą, co ogranicza częstotliwość i ilość wizyt kontrolnych ( co 8-10 tygodni). Brak dodatkowych elementów ( ligatur, gumek elastycznych) zmniejsza ilość osadów nazębnych dzięki temu higiena jest łatwiejsza. Niewątpliwą zaletą aparatów bezligaturowych jest również fakt, że zastosowanie tej techniki leczenia pozwala na rozbudowę łuków zębowych, także u dorosłych, a tym samym – na uniknięcie ekstrakcji zębów. Aparaty bezligaturowe mogą być estetyczne ( Damon System, In Ovation C, Clarity Sl, i inne), lub metalowe (Damon System, Smart Clip i inne).

Aparaty estetyczne

Dziewczyna z pięknym zdrowym uśmiechem( w kolorze zęba ) lub kryształowe ( z czystego monokrystalicznego szafiru), aparaty te są mniej widoczne – co czyni je bardziej komfortowymi dla pacjenta, lecz są delikatniejsze – mają mniejszą wytrzymałość mechaniczną. Dostepne w systemach bezligaturowych i ligaturowych.

Aparaty metalowe

dziewczyna z metalowym aparatem na zębachczęsto stosowane aparaty stałe.Mogą być aparatami bezligaturowymi lub ligaturowymi ( z ligaturami, gumkami kolorowymi). Częstotliwość wizyt kontrolnych – co 6-10 tygodni, zależy od rodzaju aparatu.

Aparaty lingualne

Aparaty lingualneistotą tej techniki leczenia jest stosowanie zamków ortodontycznych przyklejanych od wewnętrznej powierzchni zębów – od strony języka. Sprawia to, że aparat jest całkowicie niewidoczny. Najnowocześniejsze aparaty językowe są wykonane indywidualnie dla każdego pacjenta tzn. mają specjalnie zaprojektowane na zamówienie zamki i łuki.

Aligner System

zestaw idealnie przezroczystych szyn/alignerów obejmujących zęby, których zadaniem jest przesunięcie zębów do innej pozycji. System ten umożliwia przeprowadzenie całkowicie niewidocznej korekty ustawienia zębów. Leczenie tą metodą wymaga dużego zaangażowania ze strony pacjenta, a efekty leczenia uzależnione są w dużej mierze od rzetelnej współpracy. Alignery powinny być używane całodobowo za wyjątkiem czasu na posiłki i szczotkowanie zębów. Aligner System leczy niewielkie wady w ustawieniu zębów.

Ruchome aparaty ortodontyczne

to aparaty, które pacjent sam zakłada i zdejmuje. Stosowane są głównie u dzieci z uzębieniem mlecznym i mieszanym. Aparat ruchomy często zbudowany jest ze śruby, akrylowej płytki w kolorze wybranym przez pacjenta oraz elementow drucianych. Wyróżniamy aparaty jednoszczękowe i dwuszczękowe (na górne i dolne zęby jednocześnie). Aparaty te mogą być w każdej chwili wyjęte z jamy ustnej, dlatego też wymagają od pacjenta sumienności i dużego zaangażowania w leczenie. Wizyty kontrolne odbywają się średnio 1 raz w miesiącu. Aby oczekiwać pozytywnych wyników leczenia należy przestrzegać obowiązujących zasad stosowania aparatów ruchomych: czasu noszenia i sposobu korzystania z aparatu.

dziewczynka z ruchomym aparatem ortodontycznymruchomy aparat ortodontyczny

Protezy dziecięce

stosowane są u dzieci, które mają wrodzony brak zawiązków zębowych ( brak pojedynczych lub wielu zębów) lub przedwcześnie utraciły zęby. Umożliwiają prawidłowy rozwój łuków zębowych.

Mikroimplanty  ortodontyczne – miniaturowe śruby ortodontyczne, które umieszcza się w kościach szczęk. Zabieg ten jest bezbolesny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Mikroimplanty wykorzystywane są w ortodoncji jako leczenie wspomagające w celu uzyskania lub wzmocnienia zakotwienia (przeciwdziałają one siłom stosowanym przez ortodontę do różnorodnych przesunięć zębów, co oznacza, że przesuwamy tylko te zęby, które chcemy i dokładnie tam gdzie chcemy). Mikroimplanty  są mało widoczne.

implanty ortodontyczne implanty implanty ortodontyczne

Konsultacje i porady ortodontyczne

podczas pierwszej konsultacji ortodonta zakłada kartę oraz zbiera dokładny wywiad ogólnolekarski oraz ortodontyczno – stomatologiczny w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Następnie lekarz wykonuje szczegółowe badanie zgryzu oraz czynności mięśni. Na podstawie zebranych informacji ustala wstępny plan leczenia ortodontycznego. Kolejnym etapem planowania leczenia jest wykonanie przez pacjenta zdjęć rentgenowskich (zdjęcie pantomograficzne, cefalometryczne i innych ), oraz wykonanie w gabinecie gipsowych modeli diagnostycznych i zdjęć twarzy – na ich podstawie ortodonta opracowuje dokładny plan leczenia oraz szczegółowy kosztorys.

Opracowanie planu leczenia ortodontycznego

podczas pierwszej konsultacji ortodonta zakłada kartę oraz zbiera dokładny wywiad ogólnolekarski oraz ortodontyczno – stomatologiczny w celu jak najpełniejszego zrozumienia przyczyn zgłoszenia się na wizytę oraz zapoznania się z potrzebami i oczekiwaniami pacjenta. Następnie lekarz wykonuje szczegółowe badanie zgryzu oraz czynności mięśni. Na podstawie zebranych informacji ustala wstępny plan leczenia ortodontycznego. Kolejnym etapem planowania leczenia jest wykonanie przez pacjenta zdjęć rentgenowskich (zdjęcie pantomograficzne, cefalometryczne i innych ), oraz wykonanie w gabinecie gipsowych modeli diagnostycznych i zdjęć twarzy – na ich podstawie ortodonta opracowuje dokładny plan leczenia oraz szczegółowy kosztorys.

Dysfunkcja Stawu Skroniowo-Żuchwowego

Wiele osób cierpi z powodu dolegliwości bólowych w obrębie:

– twarzy, głowy, okolicy uszu, karku i pleców,

nie wiedząc co jest przyczyną ich dolegliwości.

Część z nich korzysta z opieki medycznej z powodu tych problemów, lecz nie uzyskuje pomocy. Po latach borykania się z bólem, uczą się z nim żyć. Czasami zażywają leki przeciwbólowe, które usuwają objawy lecz nie niwelują przyczyny dolegliwości.

Obecnie wiemy, że wiele typów bólu jest związanych z nieprawidłową pracą Stawu Skroniowo-Żuchwowego.

Posługując się aktualną wiedzą i techniką, lekarz może, przy użyciu badań klinicznych, radiologicznych oraz artykulacyjnych, zdiagnozować przyczyny bólu.

Artykulator – to urządzenie, które ma za zadanie odwzorować, występujące aktualnie relacje między zębami szczęki i żuchwy i wskazać przedwczesne kontakty zębowe. Na podstawie badania, można zobaczyć jaką drogę pokonuje żuchwa do uzyskania maksymalnego zagryzu.

Ta dodatkowa droga żuchwy powoduje wzmożone napięcia mięśniowe, które są przyczyną bóli oraz zmian patologicznych w Stawie Skroniowo Żuchwowym.

W leczeniu dysfunkcji Stawu Skroniowo-Żuchwowego stosuje się szyny repozycyjne, aparaty ortodontyczne, odbudowę protetyczną brakujących zębów, fizykoterapię i inne metody.

Profilaktyka ortodontyczna

to zapobieganie wadom zgryzu. Wczesne wykrycie zaburzeń i odchyleń od normy oraz usuniecie czynników zaburzających prawidłowy rozwój zgryzu jest zadaniem lekarza ortodonty. W 4-5 roku życia wizyta ortodontyczna polega na badaniu dziecka i uświadomieniu rodzicówjak ograniczać rozwój wad zgryzu.

Do nieprawidłowych czynności, które najczęściej powodują wady zgryzu należą:

  • nieodpowiednie karmienie dziecka butelką
  • niewłaściwa pozycja dziecka w czasie snu,
  • ssanie palca, smoczka, wargi,
  • długotrwałe karmienie butelką,
  • leniwe żucie twardych pokarmów,
  • obgryzanie paznokci, ołówków,
  • przedwczesna utrata zębów mlecznych spowodowana np. próchnicą,
  • oddychanie przez usta.

Wyeliminowanie nieprawidłowych czynności stwarza naturalną drogę do ustawiania się zębów bez pomocy aparatów regulacyjnych ( samoregulacja ), pozwala także zapobiec niektórym wadom zgryzu.

Ortodontyczne leczenie schorzeń przyzębia

schorzenia przyzębia prowadzą do recesji tkanek miękkich i twardych jamy ustnej ( błony śluzowej i kości ), a tym samym mogą powodować wędrówkę zębów. Ortodontyczna korekta tych zaburzeń prowadzi do ustawienia zębów w prawidłowej pozycji, likwiduje węzły urazowe a jednocześnie skutkuje poprawą stanu przyzębia. Leczenie prowadzi się przy ustabilizowanej chorobie przyzębia przy współpracy lekarza specjalisty periodontologa.

Ortodontyczne przygotowanie do leczenia protetycznego /implantologicznego.

Utrata zębów często prowadzi do nachylania, wydłużania, przemieszczania się zębów oraz do powstawania nieregularnych szpar w łukach zębowych. Przy nieprawidłowym ustawieniu zębów lub ich korzeni, odbudowa protetyczna powinna być poprzedzona wcześniejszym leczeniem ortodontycznym. Takie leczenie ułatwia póżniejsze leczenie protetyczną oraz wpływa na ostateczny efekt estetyczny. Leczenie prowadzi się przy współpracy lekarza specjalisty protetyki stomatologicznej oraz specjalisty chirurga-implantologa.

Diagnostyka i leczenie zębów zatrzymanych.

Zęby zatrzymane są to w pełni wykształcone zęby, które nie wyrznęły się i tkwią w całości w tkance kostnej szczęki lub żuchwy. Przyczyną zatrzymanych zębów może być brak miejsca dla danego zęba w łuku zębowym, nieprawidłowe położenie zawiązka zęba, niektóre zespoły chorobowe. Leczenie polega na odtwarzaniu miejsca dla zęba zatrzymanego za pomocą aparatu ortodontycznego. Często wymaga współpracy z lekarzem chirurgiem, który odsłania zęba Na odsłonięty chirurgicznie ząb zatrzymany nakleja się zamek ortodontyczny i za pomocą elastycznego wyciągu sprowadza się go do łuku zębowego.

Laseroterapia najnowocześniejsze leczenie chirurgiczne

oferujące przeprowadzanie zabiegów na tkankach miękkich bez użycia skalpela i noża elekrochirurgicznego.  Zabiegi wykonywane za pomoca laserów są  bezkrwawe i niebolesne. Rany goją sie szybko nie pozostawiając blizn, a brak powikłań skraca czas leczenia chirurgicznego.

W  ortodoncji lasery najczęściej wykorzystywane są  do: podcięcia wędzidełka, odsłonięcia zęba zatrzymanego, wydłużania korony klinicznej, redukcji przerostu dziąsła, nacinania i wycinania dziąsła, leczenia owrzodzeń jamy ustnej .

Wybielanie zębów - Beyond

zabieg ten jest jednorazowy – już po ok. 45 min. można zobaczyć efekt. To nowoczesny system szybkiego oraz skutecznego wybielania zębów, który jednocześnie jest bezpieczny dla szkliwa zębów. Polega on na nałożeniu specjalnego żelu wybielającego na szkliwo zębów a następnie aktywowanie go przez światło specjalnej lampy. Trwałość zabiegu zależy w największym stopniu od oczekiwań i trybu życia pacjenta. Bardzo duże znaczenie ma także korzystanie z produktów podtrzymujących efekt wybielania (specjalne pasty do zębów).

Wybielanie nocne

polega na wykonaniu indywidualnych silikonowych nakładek/szyn osobno na górny i dolny łuk zębowy. Wraz z tymi nakładkami pacjent otrzymuje strzykawki ze specjalnym żelem oraz wskazówki do ich stosowania. Na efekty tego wybielania czeka się kilka do kilkunastu dni. Trwałość zabiegu zależy od oczekiwań i trybu życia pacjenta. Wybielone zęby mogą wracać do dawnej barwy, dlatego lekarz może zalecić powtarzanie wybielania .

HIGIENIZACJA JAMY USTNEJ

dziewczynka myje zębyHigienizacja jamy ustnej jest to zespół zabiegów mających na celu utrzymanie prawidłowego stanu zdrowia jamy ustnej. Osoby, które od najmłodszych lat regularnie dbają o  profilaktykę jamy ustnej, w przyszłości nie mają problemów stomatologicznych.

Kompleksowa higienizacja składa się z kilku etapów, na które składają się:

  • scaling,
  • piaskowanie,
  • polishing,
  • fluoryzacja,
  • instruktaż higieny jamy ustnej.

1) Scaling- jest to zabieg profilaktyczny jak i leczniczy. Polega on na usunięciu kamienia nazębnego przy pomocy specjalistycznego sprzętu jakim jest skaler ultradźwiękowy lub narzędzi ręcznych. Powstały kamień uszkadza dziąsła powodując ich krwawienie, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych. Przyczynia się również do procesów zaniku kości, co  prowadzi do rozwinięcia się choroby zwanej paradontozą,  stopniowego rozchwiania zębów i następnie do ich utraty.

2) Piaskowanie- polega na usunięciu osadu, płytki nazębnej oraz przebarwień  powstałych  m.in. po papierosach, kawie, herbacie. Odbywa się ono przy użyciu piaskarki stomatologicznej z zastosowaniem drobnoziarnistego piasku.

3) Polishing- jest to zabieg oczyszczający  zęby z osadów i nalotów nazębnych. Powierzchnie zębów, czyści się i poleruje gumkami i szczotkami o odpowiednich kształtach za pomocą specjalistycznych past polerskich. Oczyszczona powierzchnia zębów utrudnia ponowne osadzanie się nalotów, które powodują tworzenie płytki nazębnej.

4) Fluoryzacja ( lakierowanie)- to zabezpieczenie zębów przed próchnicą oraz ich wzmocnienie stosując preparaty z fluorem. Jednym z rodzajów fluoryzacji jest lakierowanie. Lakierowanie zębów to zabieg polegający na pokryciu zębów cienką warstwą preparatu zawierającego związek fluoru.

Fluor jest ważny dla zębów ze względu na to, że zwiększa ich odporność na działanie kwasów produkowanych przez bakterie próchnicowe powodujące próchnicę. Lakierowanie pozwala na dostarczenie zębom stężonego fluoru w dawce niedostępnej podczas domowej fluoryzacji.

5) Instruktaż higieny jamy ustnej- jest to poinstruowanie pacjenta oraz motywowanie go do polepszenia własnej higieny jamy ustnej, powiązane jest ono z przeprowadzonym profesjonalnie myciem zębów. Dotyczy to zwłaszcza doboru rodzaju szczoteczki do zębów, pasty, metody szczotkowania oraz środków wspomagających takich jak płukanki, nitki, itp. Instruktaż higieny jamy ustnej daje możliwość prawidłowego czyszczenia zębów w domu oraz wiedzę do stosowania odpowiedniej profilaktyki.

Lakowanie

to bezbolesny zabieg mający na celu zabezpieczenie zębów przed próchnicą.  Polega na pokryciu specjalnym lakiem tych miejsc w zębach, gdzie najwcześniej rozwija się próchnica; są nimi bruzdy i szczeliny na powierzchniach żujących trzonowców i przedtrzonowców oraz otwory ślepe na siekaczach. Lakuje się nowo wyrżnięte zęby, zarówno mleczne jak i stałe. Zabieg ten jest wykonywany przez lekarza stomatologa lub higienistkę stomatologiczną.